آثار | خواندنی

Jabbar by Samin 04

رباعیات جبار باغچه‌بان

نسخه‌ی پی‌دی‌اف کتاب «رباعیات جبار باغچه‌بان» از روی چاپ ۱۳۳۷ آن تهیه شده است. نسخه‌ی صوتی این رباعیات نیز با صدای ثمین باغچه‌بان در وبسایت خانه باغچه‌بان در گوش‌رس است.

Baba barfi cover

کتاب بابابرفی

نسخه‌ی پی‌دی‌اف کتاب «بابابرفی» را دریافت کنید. نوشته‌ی جبار باغچه‌بان، همراه با تصویرسازی زیبای آلن بیاش، چاپ‌شده در ۱۳۴۹ توسذ انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان.

Samin-Evlin for derakhte sarv text

شرحی بر «درخت سرو بودم»

این نوشته به قلم ثمین باغچه‌بان درباره‌ی زبان و موسیقی است و یک اثر موسیقایی به نام «درخت سرو بودم». قطعه‌ای که بر اساس دو دوبیتی و برای سوپرانو تکخوان و ارکستر زهی ساخته شده است.

Saamine for Nagofteha

ناگفته‌هایی از باغچه‌بان‌ها

گزارشی که می‌خوانید شرحی است به قلم سعيده وحيدنيا از یک دیدار دوستانه با ثمینه باغچه‌بان، که در منزل وی در شهر سانتاکروز در کالیفرنیا انجام شده و در ۱۳۹۱ در روزنامه‌ی شرق منتشر شده است.

Evlin-Kaveh

به یاد مادرم

این یادداشت پیش از این در کتاب «روزهایی که تهران اپرا داشت» منتشر شده است. کتابی که به کوشش شبکه ایرانیان هلند، با حمایت بنیاد توس و با همکاری خانواده‌ی باغچه‌بان در سال ۲۰۲۰ چاپ شد.

Jabbar by Samin cover

خاطراتی از پدر

این یادداشت‌ها پیش‌تر یک بار در سال ۱۳۸۴ خورشیدی در قالب بخش‌هایی از کتاب «چهره‌هایی از پدرم» توسط نشر قطره منتشر شده است، و بار دیگر در خردادماه ۱۳۹۸ در شماره‌ی ۱۳۱ مجله بخارا.

Norouz'ha va

کتاب نوروزها و ...

نسخه‌ی پی‌دی‌اف کتاب «نوروزها و ...» نوشته‌ی ثمین باغچه‌بان که همراه با تصویرسازی زیبای یار دیرینه‌اش، پرویز کلانتری، در سال ۱۳۶۱ توسط انتشارات «تصویر و صدا» منتشر شده است را دریافت کنید.

Samin Ask the Tree

از درخت بپرس

از من نپرس که «امروز چه روزی‌ست...؟» من چه می‌دانم چه روزی‌ست. تو از من بپرس «ساعت چند است؟» تا فوراً بگویم چه ساعتی‌ست گرچه ساعتم را نیم‌ساعتی پیش بازکرده بودم...

logo