تماشاخانه | فیلم

Derakht Sarv cover

درباره‌ی درخت سرو بودم

ثمین باغچه‌بان شرحش بر «درخت سرو بودم» را با پیشگفتاری درباره‌ی زبان و موسیقی آغاز می‌کند. شرحی که در بهمن ۱۳۵۴ در تهران نوشته شده و سال‌ها بعد در استانبول توسط خودش روخوانی شده است.

روخوانی مقدمه روزهایی که تهران اپرا داشت

برای مامانو!

ضبط خانگی یادداشت کاوه باغچه‌بان برای مادرش. یادداشتی که پیشتر بعنوان مقدمه‌ی «روزهایی که تهران اپرا داشت» منتشر شده و به مناسبت نودوچهارمین زادروز اِولین باغچه‌بان منتشر می‌شود.

اپرای ایل تروواتوره

اپرای ایل تروواتوره

صدای ترمیم‌شده‌ی اجرای اپرای «ایل تروواتوره» یا خواننده‌ی دوره‌گرد (اثر جوزپه وردی) در تهران. این ضبط در سال ۱۳۴۸ از اجرای هنرمندان اپرای تهران در تالار رودکی انجام شده است.

Days Tehran had opera video

روزهایی که تهران اپرا داشت

گرامیداشت فعالیت‌های اِولین باغچه‌بان در هنرستان عالی موسیقی، تالار رودکی و اپرای تهران. برنامه‌ای به کوشش شبکه ایرانیان هلند که در اکتبر ۲۰۲۰ از شبکه بی‌بی‌فارسی پخش شد.

Jabbar tribue video

تجلیلی از جبار باغچه‌بان

ویدئوی کوتاهی که در تجلیل از جبار باغچه‌بان، موسس اولین کودکستان و بنیانگذار آموزش ناشنوایان در ایران، در سال ۱۳۵۶ توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تولید شده است.

Tamasha video

من با دنیا قهر کردم

گفت‌وگوی محمود خوشنام با ثمین و اِولین باغچه‌بان. این گفت‌گوی صمیمی به سال ۱۳۸۶ در استانبول ضبط شد و در روزهای نوروز ۱۳۹۱ در برنامه‌ی تماشا بی‌بی‌سی فارسی پخش شد.

logo