آثار | شنیدنی

Samin derakhte sarv

درباره‌ی «درخت سرو بودم»

روخوانی ثمین باغچه‌بان از متنی به قلم خودش، درباره‌ی زبان و موسیقی و یکی از آثارش به نام «درخت سرو بودم». قطعه‌ای که بر اساس دو دوبیتی و برای سوپرانو و ارکستر زهی ساخته بود.

Jabbar by Samin 01

روشنگر تاریکی‌ها

بخش اول نسخه‌ی صوتی «روشنگر تاریکی‌ها» را با صدای یکتا اعتمادی و روشنک کی‌منش بشنوید. بخش دوم این نسخه صوتی این کتاب شامل خودنوشت‌های جبار به‌زودی نتشر می‌شود.

Jabbar's Robaee

رباعیات جبار باغچه‌بان

نسخه‌ی صوتی رباعیات جبار باغچه‌بان با صدای فرزندش ثمین و همراه با پیشگفتار او از روی یک ضبط خانگی تهیه شده است. فایل پی‌دی‌اف این رباعیات نیز در وبسایت خانه باغچه‌بان موجود است.

Samin-Evlin Aasoo

روایتی از شکوفایی و رنج

در این پادکست که به کوشش امید احسانی تهیه شده و در سایت آسو منتشر شده است، داستان‌هایی از زبان احمد پژمان، ثمینه باغچه‌بان و کاوه باغچه‌بان درباره‌ی ثمین و اِولین باغچه‌بان می‌شنوید.

Samin-Evlin for derakht sarv audio

درخت سرو بودم

این اثر موسیقایی ساخته‌ای است از ثمین باغچه‌بان بر اساس دو دوبیتی بومی ایرانی و برای سوپرانو تکخوان (با صدای اِولین باغچه‌بان)، کُر زنان، ارکستر زهی، فلوت، کلارینت، هارپ و صداهای الکترونیک.

Chaharshanbo souri cover

چهارشنبه‌سوری

پس از درگذشتِ ثمین، با تلاش‌های مستمرِ کاوه و همیاری اِولین «چهارشنبه‌سوری» بازیابی، تنظیم و اجرا شد. مجموعه‌ای که در نهایت در اسفند ۱۳۹۴ با طرح جلدی از پرویز کلانتری منتشر شد.

Nowrzha & The Bird Cover

نوروزها و مرغی بر شاخه درخت

نسخه‌ی صوتیِ یکی از داستان‌های کتاب «نوروزها و ...» نوشته‌ی ثمین باغچه‌بان که همراه با تصویرسازی زیبای یار دیرینه‌اش، پرویز کلانتری، در سال ۱۳۶۱ توسط انتشارات «تصویر و صدا» منتشر شد.

Nowruz Too Rahe

نوروز تو راهه

پس از سال‌ها کوشش و پیگیری نسخه‌ی اصلی مجموعه‌ی «رنگین‌کمون» از روی حلقه‌ی ضبطِ وین بازیابی شده و با مسترینگ تازه آماده است. قطعه‌ی «نوروز تو راهه» را با مسترینگ تازه بشنوید.

Baba barfi cover

بابا برفی

این داستان صوتی بر اساس قصه‌ای از جبار باغچه‌بان، همراه با موسیقی احمد پژمان و قصه‌گوییِ فریدون دائمی در سال ۱۳۵۱ توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تولید و منتشر شده است.

Musicophile 3

به نام مادر

در بخش سوم از گفت‌وگو با پادکست «موزیکوفیل»، کاوه باغچه‌بان از اِولین باغچه‌بان پس از ثمین می‌گوید. در پایان این اپیزود خاطرات او از روزهای پایانی زندگی اِولین در استابول را می‌شنویم.

Musicophile 2

تهران؛ بعد از ۲۵ سال

در اپیزود هفتم از پادکست موزیکوفیل و بخش دوم از داستان آلبوم «چهارشنبه‌سوری»، کاوه باغچه‌بان ماجرای سفرش به ایران بعد از ۲۵ سال و حضورش در مراسم بزرگداشت پدرش را تعریف می‌کند.

Musicopihle 4

کاشکی هر شب بود چهارشنبه‌سوری

در بخش پایانی از گفت‌وگو با پادکست «موزیکوفیل»، کاوه باغچه‌بان از تکمیلِ مجموعه‌ی «چهارشنبه‌سوری»، همچنین برنامه‌های بعدی خانه باغچه‌بان و آثار در دست انتشار ثمین و اِولین می‌گوید.

Musicophile 1

خاطراتی از سال‌های دور

کاوه باغچه‌بان در بخش اول گفت‌وگویش با حسام گرشاسبی، خاطراتی از ایران، پدربزرگش، مادرش و پدرش تعریف می‌کند. این گفت‌وگو اولین بار در آخرین روزهای سال ۱۳۹۹ منتشر شده است.

Az derakht bepors sound

از درخت بپرس

این نسخه‌ی صوتی در یک ضبط خانگی از دست‌نویس ثمین باغچه‌بان تهیه شده است. متن تایپ‌شده‌ی «از درخت بپرس» به همراه فایل پی‌دی‌اف نسخه‌ی دست‌نویس نیز در خانه باغچه‌بان موجود است.

logo